Ay’a Aslında İnilmedi Safsataları

Şüpheci olmakla enayi olmak arasında ince bir çizgi varmışçasına bir sürü insan sırf şüpheci gözükmek uğruna en dayanaksız komploları dahi kabul eder hale geldi. Üstelik şüphecilikle enayilik arasında ince bir çizgi falan yok; aralarında dev, muazzam bir Çin Seddi var. Bunlardan en popüleri Ay’a inişin aslında gerçekleşmediğini öne sürmek. Komplo hem ABD’ye karşı gelme gibi bir misyonuna hem de tüm insanlık tarihinin bence en önemli olayını reddederek marjinallik kazandırma işlemine hizmet ettiğinden çok rahat kabul edilir oldu. Fakat ne komployu öne sürenler ne de komplonun kendisi bir bilimsellik taşıyor. Sanılan şey, 1969’da Ay’a yolculuğun stüdyoda sahte bir iniş videosu hazırlamaktan daha zor olduğu. Aslında durum tam tersidir, Ay’a inme teknolojisi vardı fakat onun sahtesini yapma teknolojileri yoktu.

Buzz Aldrin Collects Rocks

ay’a inişin tadını en çok çıkaran gene çocuklar olmuştu

En yaygın inanış komplo teorileri arasında malumunuz Stanley Kubrick vakası. Söylenene göre ABD gerçekte Ay’a gidemeyeceğinden 2001 filmi ile gözüne giren Kubrick’i videoyu çekmesi için işe almış. Kubrick’in mason olmasıyla da iyice iştah açan bu teorinin dayandığı herhangi bir bilimsel kavram yok. Şu anda insanlar için Ay’a gidilmiş gibi gösteren bir video hazırlamak, Ay’a gerçekten gitmekten çok daha kolay ve olası gözüküyor, özellikle 1969 senesi için. Fakat işin aslı böyle değil, o tarihte video hazırlamak Ay’a gitmekten gerçekten daha zordu. Bunu anlamak için iki konu üzerinde durmakta fayda var.

Birincisi, roket teknolojisi sanılandan çok eski bir teknoloji. 1633’te Hezarfen Çelebi’nin abisi Lagâri Hasan Çelebi roket tasarlamıştır. Tasarladığı roketin içine girerek Sarayburnu’ndan Topkapı Sarayı’na gittiği söylenir, her ne kadar abartı olduğu ayan beyan ortada olsa da roket teknolojisinin geçmişe ne derece uzandığını anlamak için önemlidir. Roketler İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli halkalarından birini oluşturmuştur ve 1920’lerden beri nasıl daha uzak mesafelere roket gönderileceğine dair çalışmalar ölüm kalım savaşı verircesine ilerlemiştir. 1940’larda yörüngeye oturacak bir roket dahi tasarlanmıştır, roket teknolojisinin bu denli gelişmesinin sebebi on yıllar boyunca en önemli teknoloji olarak görülmesi ve üzerine yoğunlaşılmasıdır. Savaş bitince Alman mühendisler ABD ve Sovyetlere göç etmiş ve bildiklerini bu iki ülkenin teknolojisini geliştirmede kullanmıştır. Soğuk Savaş zamanının da en önemli teknolojisi nükleer silahların nasıl atılacağının çözümü olan roketler olunca, 1960’larda çok ileri bir noktaya gelmiştir.

733px-Lagari

tamam akşam haberleşiriz o zaman

Film teknolojisi ise çok ilkeldi. Görsel efekt namına bir şey yoktu, daha televizyonda renkli yayın yapılamıyordu. Stanley Kubrick’in dehasını kullanıp 2001’deki gibi ikna edici çekimler yaptığını düşünebilirsiniz fakat bu doğru olmaz. Öncelikle Apollo 11’in Ay’a iniş videosu kısa bir görüntü değil. Televizyondan yayınlanmış ve saatler sürmüştür. Üzerinde oynanacak kısa bir görüntü kaydı değildir. Bu saatler süren filmde astronotlar az yerçekimli ortamda hareket etmektedirler, bu dönemin video manipülasyonuyla yavaş çekim tekniği kullanılarak yapıldığı varsayılabilir. Bunun mümkün olamayacağının nedeni ise o düzeydeki yavaş çekim tekniğinin High-speed kameralarla çekilip, ardından FPS (Frame per second) ayarlarıyla oynanarak yavaş çekimde gösterilebileceği, ve High-speed kameraların o tarihte icat edilmemesidir.

Film manipülasyonunun Ay’a gitmekten daha zor olması gerçeğinin yanında, bir diğer husus Ay’a sadece bir kez gidildiği ve onun da gerçek olmadığı yanılgısıdır. Komplocuların sandığına göre günlerden bir gün ABD halkı televizyonlarında Ay’a inildiği haberini görmüş ve ülkelerine olan bağlılıkları artmış, emperyalizm bir kez daha zafer kazanmıştır. Fakat bu tamamen yanlış bilgidir, Ay’ın yörüngesine birçok kez gidilmiş ve insanoğlu toplamda 6 kez Ay’a inmiştir. Ay’a yapılan Apollo programı dahilindeki başlıca yolculuklar şunlardır:

 • Apollo 8 ve 10: Ay’ın yörüngesine oturup, ardından dönmüştür. Sırasıyla 1968, 1969.
 • Apollo 11: Ay’a ilk iniş. Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins. Collins Ay’ın yörüngesindeki araçta kalmış ve Ay’a ayak basamamıştır. Armstrong ve Aldrin ana araçtan ayrılan başka bir modülle Ay’a inmiştir. Listenin devamındaki her üçüncü kişi Ay’a inmemiş ve Collins gibi yörüngedeki araçta oturmuştur. 20 Temmuz 1969
 • Apollo 12: Ay’a ikinci iniş. Charles (Pete) Conrad, , Alan Bean, Richard Francis Gordon. 1969.
 • Apollo 13: Yakıt arızasından dolayı Ay’ın yörüngesindeyken iniş iptal edilmiş ve Dünya’ya geri dönmüştür, mürettebatı kurtulmuştur.
 • Apollo 14: Ay’a üçüncü gidiş. Alan Shepard, Edgar Mitchell, Stuart Roosa. 1971.
 • Apollo 15: Ay’a dördüncü gidiş. David Scott, James Irwin, Alfred Worden. 1971.
 • Apollo 16: Ay’a beşinci gidiş. John Young, Charles Duke, Thomas Mattingly. 1972.
 • Apollo 17: Ay’a altıncı gidiş. Eugene Cernan, Harrison Schmitt, Ronald Evans. Schmitt bir jeolog olarak Ay’a iniş yapan ve bir NASA programına katılan ilk bilimcidir. 1972.
moon_2421085b

hiç kimsenin tanımadığı apollo 17 astronotu. yazık.

Görüldüğü üzere Ay’a sadece bir tane sahte film hazırlanarak gidilmemiştir. Altı kere yapılan Ay yolculuğunun her seferinde başka kameralarla görüntü kaydı alınmıştır. 1969’da sahtekarlık yapıldı demek hem ardından gelen seyahatlerdeki çekimlerde de sahtekarlık yapıldığını iddia etmektir, hem de onlarca yapılan Apollo programında çalışan binlerce fizikçinin ve mühendisin hakkını yemektir. Apollo programında çalışan binlerce insanın da işin içinde olduğunu ve dışarıya hiç bilgi sızmadığını iddia edecek kadar gerçeklikten kopuk birine karşı ise söylenecek hiçbir şey yok.

Aslında buraya kadar söylenenler lafügüzaf. Ay’dan gelen onlarca kaya örneği bütün dünya tarafından incelenmiş ve dünya dışı olduğu farklı milletlerden farklı bilimciler tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca Ay’a olan uzaklığımızı şu an Apollo ekiplerince kurulan alıcı vericilerle ölçüyoruz. Lunar Laser Ranging deneyi adındaki bu yöntemle Dünya’dan Ay’a ışık yollayıp oradan yansıyan ışığın ne kadar sürede geri geldiği bulup aradaki mesafeyi ölçüyoruz. Hala kullanılan bu yöntem bile Ay’a inişin somut bir kanıtı.

stanley-kubrick

dünyanın en karizmatik insanı

Ay’a inilmiştir, üstelik altı kez. Bu yazıda hep söylenegelen aslında bayrak dalgalanıyordu (motordan gelen havadan), ışığın açısı farklıydı söylemlerine yer vermeye dahi gerek görmedim. Stanley Kubrick’in ise sahte filmi çekmediği şuradan anlaşılır, eğer filmi Kubrick çekmiş olsaydı o bayrak dalgalanmazdı.

Ay’a ikinci ayak basan ve Ay’a ayak basarken “Senin için küçük bir adım olabilir, ama benim gibi ufak tefek bir adam için büyük bir adım.” diyen Buzz Aldrin’in onu taciz eden bir adamı yumrukladığını buradan izleyebilirsiniz. Ay’a seyahat ile ilgili For All Mankind belgeselini daha fazla bilgi için mutlaka izleyin.

Reklamlar

9 thoughts on “Ay’a Aslında İnilmedi Safsataları

 1. Çok salakça bir yazı olmuş. Üstelik çıkmadığını söyleyen bizleri de enayi yerine koymuşsun. Sadece bi kaç video linki yolluyorum.
  Belgesel;

  Ayaklarına iyice dikkat et. Kalmaya çalıştığı an;

  Diğer tel(!) videosu, sayısız örneğini bulabilirsin

  Bunlara sayısız analizleri görebilirsin. Ha, amerika neden dünyayı aldatsın?. Bunun için de soğuk savaş dönemi uzay yarışlarını anlamak lazım. Umarım akıllanırsın(!)

  • Bilimle ilgili konularda bilim dışı iddialarda bulunanlarla tartışmamak gerekir çünkü karşı tarafa ortada tartışılacak bir şey varmış izlenimi kazandırdığından bilim dışılığa meşruiyet kazandırır. Bundan dolayı paylaştığın ne perspektiften, ne video manipülasyonundan ne de tek kelime fizikten anlayan insanların çocukça iddialarını tek tek açıklamayacağım. Çok az bir araştırmada çok detaylı bir biçimde videolardaki safsataları nasıl açıkladıklarını görebilirsin.

   ABD meselesine gelince; binlerce insanın çalıştığı ve 7 kez gerçekleşen bir olayı, sırf ABD kötüdür dolayısıyla yalan söylüyordur sanrısından reddetmek hayatımda gördüğüm en saçma olaylardan. ABD yalan söyler evet ama Ay’a ayak basma konusunda yalan söyleseydi Sovyetler ve bilumum memleket rezil rüsva etmez miydi ABD’yi?

 2. Wikipedia moon landing hoax sayfasinin turkcesi olmus konu itibariyle.
  Gercekten konuyu irdelemek icin neden 40 senedir hic bir ulkenin aya gitmedigi de aciklanmalidir. Evet bu bir komplo teorisidir. Cunku bilimsel bir metodolojiyle hazirlanan sorulardan olusmuyor. Bunun nedeni de cok acik, supheciler bilimsel literaturun de ay programina gore uretildigine inandigi icin bilim ici delilleri kabul etmeyeceklerdir. Sonucta cok az insanin uzay fizigine vakif oldugu aydan gelen numunelere sahit oldugu da bir gercek. Kisacasi, sorunun bilimdisi olmasi nu suphenin enayice oldugunu gostermez. 40 senedir kalkinmislik ve guclu devlet imaji icin milyarlari harcayan teknolojisi ve seckin universiteleri olan asya kaplanlarinin aya cikmak gibi bir programlarinin olmamasi, gelecekte de aya astronot gondermenin nasa tarafindan planlanmamasi sadece butce sorunu mudur?

  • Çin’in ilk uzaya araç yollaması 2003. 2007 senesinde Ay yörüngesine uydu yollayan beşinci ülke oldular, ilk uzaya gitmelerinden 4 sene sonra. 2020’de de Ay’da üs kurmayı planlıyorlar. Yani ilk gidişlerinden 17 sene sonra.

   Bu rakam ABD ve Sovyetler’in Soğuk Savaş hırsıyla da ilk uzaya gidişlerinden Ay’a varışları arasındaki kademeli başarıları ile orantılı bir zamanı gösteriyor.

   Yani neden Asya kaplanları çıkmadı sorusuna yanıt, yeni başladılar çıkmaya olur.

   NASA gibi tecrübeli kurumlar ise toplamda 7 kere gittikleri için gitmeleri için bir neden göremiyorum.

 3. Cevap icin tesekkurler. Ben sahsen aya cikildigina “inaniyorum”. Fakat kasti belirttigim gibi bu tecrubenin henuz bilimin konusu olmasi konusundaki supheleri anlamli buluyorum. Hic bir asamasi bilimsel metoda dayanmayan bir bilgi edimini* degerlendirmekte inanc ve kanaat devreye giriyo dogsl olarak. Her ne kadar aya insa gonderecekelerini sanmasam da eger dediginiz gibi misal Cin ay yuzeyine insan gonderirse bu konudaki supheler o zaman “enayilik” sayilabilir. Houstan ordaysa arsin burada.

  * sanirim 6 milyar insanin cogunun aya insan gonderildgi konusunda ulasabilecegi yegane deliller: video kaydi, gidenlerin kendi beyanlari, nasanin yapmis oldugu yayinlar ve MYTHBUSTER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s